Üye Girişi
Şifremi Hatırlat Şifremi Hatırlat
| |
Yeni Üyelik Yeni Üyelik

AFŞİNDER
Dernek Logosu Dernek Logosu

Hoşgeldiniz... Hoşgeldiniz...

Takip Edin Takip Edin

UlaşımUlaşım Krokisi Krokisi
İletişimİletişim Formu Formuinfo@afsinder.org

YÖREMİZİN YAŞAM BİÇİMİ

 

Afşin’de ekonomik yaşam genelde tarıma dayalıdır. Buna parelel olarak meyveciliği geliştirmek ve teşvik etmek amacıyla 1954 yılında " Afşin Meyvecilik Üretme İstasyonu Müdürlüğü " kurulmuştur. Afşin’de tarıma elverişli 83.142 hektar arazi mevcuttur.
Bununla birlikte 100 yataklı Devlet Hastahanesi ve merkezde 2 adet Sağlık Ocağı, 12 adet eczahane vardır. Ayrıca Arıtaş, Altunelma, Bakraç, Büyüktatlı, Çoğulhan, Çobanbeyli, Dağlıca, Esence ve Tanır Kasabalarında da müstakil sağlık ocakları yer almaktadır.

Merkezde; Lise, İmam-Hatıp Lisesi, Endüstri Meslek Lisesi, Kız Meslek Lisesi, Ticaret Meslek Lisesi, Anadolu Lisesi ve Sağlık Meslek Lisesi, 12 İlköğretim Okulu ve 1 Yatılı İlköğretim Bölge Okulu bulunmaktadır.
Kasabalarda; ( 14 ) İlköğretim Okulu, ( 6 ) lise, Köylerde; 52 birleştirilmiş sınıflı ilköğretim okulu , 3 ilköğretim okulu olmak üzere toplam 4 genel lise, 4 çok programlı lise, 4 meslek lisesi, 1 Anadolu Lisesi, 1 Yatılı İlköğretim Bölge Okulu, 29 İlköğretim Okulu ve 52 birleştirilmiş sınıflı İlköğretim Okulu olmak üzere toplam 98 okulu bulunmaktadır.


Afşin Meslek Yüksekokulu 1994-1995 eğitim-öğretim yılında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesine bağlı olarak açılmıştır. İşletmecilik ve Elektrik bölümü vardır. Okulun kompleks inşaatı 2008 yılında sona ererek hizmete açılmıştır.

Afşin´de Yeşil Afşin ( Balaban ) Matbaası ve Afşin´ in Sesi ( Dalkılınç ) Matbaası adı altında 2 adet matbaa mevcut olup, Afşin´ in Sesi Gazetesi haftalık olarak çıkmaktadır.


 
Her yıl eylül ayında geleneksel olarak "Afşin Eshab-ı Kehf, Kültür, Sanat ve Karakucak Güreş Festivali " düzenlenmektedir.
 


Afşinspor 3. ligde mücadele etmekte iken, 1991 yılında küme düşmüştür. Şu anda Afşin Belediyespor olarak amatör kümededir.

 

İlçede 2 adet özel sürücü kursu, 3 adet dershane 1 adet özel radyo istasyonu vardır.

Afşin´de büyük bir güreş potansiyeli mevcut olup, Türkiye, Olimpiyat ve Dünya başarısı listelerinde dereceye giren güreşçiler Afşin´ in bağrından yetişmektedir.
 
Bekir BÜKE
 
 
Ahmet AK
 
Metin TOPAKTAŞ


Metin KAPLAN
 
Hayri YÜCEL
 
Fevzi KAYNAK

Harun DOĞAN
 
Halil AĞIR
 
İlçemizin yetiştirdiği ünlü güreşçiler arasındadır.
Spor tesisi olarak 1 kapalı spor salonu, 1 çim güreş sahası ve 1 futbol sahası mevcuttur.


İlçede 100 dükkan kapasiteli sanayi sitesi, 4 adet banka şubesi ( Ziraat, Halk, Emlakbank, Şekerbank ), Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Şoförler Odası, Ticaret ve Sanayi Odası, Ziraat Odası ve Halk Ozanları Derneği mevcut olup, 15 kuyumcu, 7 akaryakıt istasyonu, 10 taksi durağı, şehirlerarası taşımacılık yapan 1 otobüs firması, 6 adet modern ekmek fabrikası, 15 market, 10 büyük mağaza, 12 tüpgaz bayii, 24 lokanta, 11 baroya kayıtlı avukat, 5 diş doktoru büyüklü küçüklü 1200 esnaf bulunmaktadır.

İlçe merkezinde haftada 3 gün ( Çarşamba, Cumartesi, Pazar ) pazar kurulmaktadır.

Afşin İl Merkezi Kahramanmaraş´ a 150 km. lik asfalt yol ile bağlıdır. Malatya İline 160 km., Kayseri İline 266 km. olup, bağlantı yolları asfalttır. En yakın liman Mersin Limanı olup, 420 km. mesafede, İlçeye en yakın havaalanı 155 km. mesafede Kahramanmaraş Havaalanıdır.

Bölgede inşaatı devam eden Adatepe Barajı bitirildiği takdirde 44.000 hektar arazi suluya dönüşeceğinden, ilçenin ekonomisinde büyük canlılık olacaktır.

Afşin´deki en önemli yatırım Afşin - Elbistan Termik Santralıdır.
Santral 4 üniteden oluşmakta olup, enerji üretimi kapasitesi 8.1 milyar K.W.S. tır. Ünitelerin herbiri 344 MW gücündedir.
 
Afşin - Elbistan havzasındaki düşük kaliteli linyit kömürü kullanarak elektrik enerjisi üretmek amacıyla kurulmuştur. Yıllık kömür tüketimi 18 milyon/ton civarındadır. Santrala ait Afşin Site -1 de 154, Site-2 de 99, Site-3 de 402, Çoğulhan Site de 530, Elbistan Pompa Site de 8 olmak üzere 1013 lojman vardır. Ayrıca Afşin Sosyal Sitede misafirhane, bekar lojmanı, spor sahası, kapalı spor salonu, tenis kortu, yüzme havuzu ve lokaller bulunmaktadır. 4000 kişiye yakın çalışanı mevcuttur. Afşin - Elbistan Termik Santralının ( B ) Ünitesinin temeli 11.10.1998 tarihinde atılmış olup üretim faaliyetine başlamıştır.
 
GÖNDERİLEN YORUMLARGÖNDERİLEN YORUMLAR

Ekleyen: MEHMET AYGÖRDÜ 25 Mayıs 2012, Cuma 21:17
slm ben afrika bujumbura burundiden mehmet, bu siteye yeni katıldım eğer beni bilgilendirirseniz sevinirim (teşekkürler)
YORUM GÖNDERYORUM GÖNDER
  Adınız Soyadınız :
  Mesajınız :
Not : Lütfen küçük harf kullanınız. Maksimum 500 karakter

Önemli Not : Gönderilen mesajlar sistem tarafından kayıt altına alınmakta olup site yöneticileri tarafından görülmektedir. Lütfen bu hususa dikkat edelim ve başkalarını rahatsız edici mesajlar göndermeyelim.
Sayfa Üretim süresi :0,0312

© 2009 afsinder.org

Tam Ekran